Nie Każdy Modelarz skleja modèle Idealnie według instrukcji Czy oryginalnych planów fabrycznych. Skleja po prostu dla własnej przyjemności. Myślę, że takich modelarzy jest najwięcej-jest też ton est proche więcej konkursów dla nich przeznaczonych je cieszą się une ton est proche większą popularnością. Sędziowanie na nich odbywa się według zasady « Pod się-nie Poe ». Dopuszczalna jest Każda technika wykonania, modèle może być opracowany samodzielnie od podstaw. Wiemy już Jak przygotować się do sklejenia modelu, Jak Go skleić i Jak pokazać. Po odwiedzeniu jakiegokolwiek konkursu dojdziemy do wniosku, że ja też Tak chcę. Je bardzo dobrze, Bo à dire nie jest trudne, Trzeba tylko chcieć. Modelarze à Ludzie znani z pomysłowości i zaradności. Bardzo Chętnie dzielą się nabytą Dieu je doświadczeniem. Nie jest trudno wypracować również własne metody je stosować różne Sztuczki podnoszące walory modelu. Jak zacząć przygodę z modelarstwem kartonowym? PORADNIK-Modelarskie ABC. MODELE w większości wydrukowane są na Białym papierze.

Rzadko-ALE zdarzają się też drukowane na papierze barwionym w Masie-Takie nie na retuszowania. Retuszowanie à w dużym skrócie zabarwianie białych krawle Zi cięcia na Kolor danej części. Modèle bez retuszu nie wygląda bowiem atrakcyjnie. Zasadniczo retuszujemy zaraz po wycięciu-czasem dopiero po ukształtowaniu. Czym retuszować? Bardzo wygodne są wszelkiego rodzaju flamastry-Dużo kolorów, łatwe w użyciu. ALE mają wadę-po jakimś czasie, wskutek działania promieniowania UV, Kolor po prostu znika. Dlatego zastopmy Inny sposób: Suche pastele olejne. Nakładamy po prostu smarując Nimi krawędź. Można nakładać kilka kolorów je rozcierać je palcem uzyskując odpowiedni odcień. Najbardziej zaawansowani modelarze retuszują farbkami modelarskimi-ALE à trudne i nieco czasochłonne, nie Każdy klej chce Oprócz Tego łączyć powierzchnie pokryte farbkami. Efekt Jednak jest znakomity. Można również użyć do retuszowania farbek plakatowych lub artystycznych.

Retuszować nie Trzeba, Jeśli decydujemy się na malowanie całego modelu po sklejeniu. Pierwsze MODELE kartonowe bĩące niejako « przodkami » takich, jakie znamy Dzisiaj pojawiły się na długo Przed droguą wojną światową. Początkowo miały-forme prostych wycinanek dla dzieci i przedstawiały bardzo tumulszczone sylwetki żołnierzy, okrętów lub samolotów. Ich Głównym zadaniem była popularyzacja treści propagandowych poprzez oddziaływanie na Młode umysły-dotyczy à zwłaszcza wycinanek niemieckich. W latach powojennych, Kiedy już Zachodni Przemysl otrząsnął się z wojennych zniszczeń i Można było zająć się zabmaladroami-rozwinęła się Tam prężna gałą¬ modelarska. Reaktywowano Stare firmy, Utworzono Nowe je zaczęto produkować politechniczne zabawki, o których w Polsce Można było tylko pomarzyć-częściowo zostało Tak do Dziś. Natomiast w Polsce grunt okazał się szczególnie podatny dla modeli papierowych.